Jazyková verze

Angličtina
24.4.2013

Výroba křišťálových glóbů pro Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech zahájena

Křišťálové glóby, prestižní ceny pro vítěze Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, ručně vyrábí sklárna Moser již více než deset let. Jejich výroba je poměrně složitým procesem sestávajícím z desítek operací, na jejichž konci se v rukou filmových tvůrců ocitne bronzová socha dívky zvedající křišťálovou kouli.

Glóbus ve festivalových znělkách

V populárních festivalových znělkách zahajujících filmy MFF, v nichž účinkují držitelé glóbu za celoživotní přínos (D. DeVito, J. Law, J. Menzel, M. Forman, J. Malkowich aj.), je křišťálové ceně Moser věnována téměř hlavní role. Vtipné užití křišťálové ceny v běžném praktickém životě je ve filmových klipech tvůrce I. Zachariáše velmi originální. Například v klipu J. Menzela pozoruje slavný režisér sličnou slečnu na úklid skrz optiku křišťálové koule. V klipu A. Garcii poslouží slavnému hercovi glóbus jako beranidlo.

Unikátní proces výroby křišťálových glóbů

I když se zhotovení glóbu zdá v porovnání s jinými produkty sklárny lehčí, opak je pravdou. Výroba křišťálové koule začíná v huti. Roztavené sklo o teplotě tisíc stupňů Celsia se zformuje na průměr 11,5 centimetru. Sklářům k tomu pomáhá dřevěná forma. Skleněné koule putují po vychlazení do dílny, kde se provádí zabroušení tvaru a vyleštění glóbu. Dále se upraví tak, aby pasovaly do kovové sochy. Nakonec se koule k soše přilepí na třech místech. Velká festivalová cena po dokončení měří 42 centimetrů a váží 5 kilogramů. Její váhu už pocítila řada filmařů a herců, z těch posledních například Susan Sarandon, Judi Dench, Jude Law, John Malkovich, Antonio Banderas nebo Robert de Niro.

48. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se letos koná od 28. června do 6. července 2013. Vyrábí se 19 velkých glóbů, z čehož devět je zlatých a deset stříbrných.

Více o festivalových cenách na tomto odkazu

Křišťálový glóbus pro MFF 2013