Jazyková verze

Angličtina
31.10.2015

Vítězné práce soutěže „Cena Ludwiga Mosera" putují po celém světě

Ve čtvrtek 22. října 2015 proběhlo v prodejní galerii Moser v Praze Na Příkopě slavnostní vyhlášení vítězů soutěže studentů středních, vyšších odborných a vysokých škol sklářského a uměleckého směru „Cena Ludwiga Mosera". Letošního 5. ročníku soutěže se účastnilo devětadvacet studentů z dvanácti škol čtyř zemí (Česká republika, Polsko, Německo, Slovensko), kteří si tentokrát museli poradit s úkolem nelehkým i pro zkušené designéry - vytvořit návrh nápojového souboru (karafa, sklenky na víno bílé a červené, pivo a vodu) nebo setu barových sklenek s lahví na whisky. Jak sdělili členové poroty, tohoto náročného úkolu se zhostili skutečně jen ti nejlepší.

V kategorii středních škol se vítězkou stala Anabel Ecker, studentka Sklářské školy Zwiessel v Německu, za nápojový set Pure. Čestné uznání v kategorii vysokých škol získal Daniel Kinský, student fakulty umění a designu Univerzity J. A. Komenského v Ústí nad Labem Česká republika, za nápojový set Cubice.

Slavnostnímu vyhlášení letošních vítězů předcházela neméně důležitá událost, kterou bylo představení děl vytvořených podle loňských vítězných návrhů. Za porotu promluvili PhDr. Helena Koenigsmarková, ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a PhDr. Petr Nový, hlavní kurátor Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Jak uvedli, obvyklou praxí je, že vítězné práce mnohých studentských soutěží zůstávají pouze na papíře, nejsou nikdy realizovány. Výjimečnost a důležitost soutěže „Cena Ludwiga Mosera" spočívá především v tom, že vítězné návrhy jsou ve sklárně Moser skutečně zrealizovány a začínající výtvarníci tak získávají potřebnou praxi. Tato skutečnost klade vysoké nároky rovněž na porotu soutěže. Musí vybrat práce, které obstojí nejen z hlediska nového originálního designu, ale i kvality a realizovatelnosti návrhu.

Výrobky vytvořené podle návrhů loňských vítězů Radka Brezara, Michala Stehlíka, Filipa Dobiáse a  Daniely Chodilové budou od začátku příštího roku prezentovány v rámci kolekce „Design Moser 2016" nejen v tuzemsku, ale i na prestižních mezinárodních veletrzích a přehlídkách designu v Paříži, Frankfurtu, New Yorku, Atlantě a Miláně. Zde jejich kvality zhodnotí návštěvníci z řad odborníků i potencionálních zákazníků, což bude pro tyto mladé výtvarníky další nenahraditelnou zkušeností v důležitém vztahu designér-výrobce-zákazník. Na zrealizované návrhy letošních vítězů Anabel Ecker a Daniela Kinského se můžeme těšit za rok, protože v Moseru práce talentovaných mladých výtvarníků v archivu nekončí.

Slavnostní vyhlášení výsledků Ceny Ludwiga Mosera 2015