Jazyková verze

Angličtina
3.10.2014

Vernisáž výstavy Lukáše Jabůrka "MEZI UMĚNÍM A ŘEMESLEM"

V úterý 23. září 2014 proběhla v umělecké galerii Moser na Staroměstském náměstí v Praze vernisáž výstavy děl Lukáše Jabůrka.

Lukáš Jabůrek, šéfdesignér a umělecký ředitel sklárny Moser, svým osobitým rukopisem v posledních letech výrazně ovlivňuje tvář Moseru. Je tvůrcem unikátních solitérů, jako jsou například dary pro papeže Benedikta XVI. (broušený a lepený křišťálový kříž a broušený blok ve tvaru bible s rytým motivem chrámu sv. Víta), náročně hranově broušené vázy Hruška a kolekce váz Kolorit, které mu přinesly vítězství v kategorii Cena veřejnosti soutěže Czech Grand Design 2012. Je rovněž autorem špičkových souborů uměleckého užitkového křišťálu Moser a mnohých objektů vytvořených pro nové kolekce, které sklárna každoročně představuje. Ve své tvorbě spojuje poctivé řemeslo, kreativitu i odvahu k novinkám.

Vernisáž výstavy si nenechalo ujít mnoho osobností z uměleckého světa, přátelé, rodina a další obdivovatelé tvorby Lukáše Jabůrka. O jeho osobě a díle promluvil Mgr. Milan Hlaveš, Ph.D., vedoucí kurátor sbírek skla a keramiky Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Přítomné hosty potěšila příjemná hudba v podání kytaristy Patrika Vacíka.

Výstavu děl Lukáše Jabůrka v Umělecké galerii Moser, Staroměstské nám. 15, Praha 1 (nároží ulice Celetná) můžete navštívit do konce roku 2014.

„Pracovat v Moseru, a navíc na pozici uměleckého ředitele, je pro mě velká výzva a zároveň závazek. Dostal jsem úžasnou možnost tvořit pro sklárnu Moser nové řady a ovlivňovat tak její tvář. Příležitost, které se snažím využít již sedm let. Aby výsledky byly pozitivní, je důležitá spolupráce s mistry skláři, brusiči, rytci a v neposlední řadě obchodníky. Určitě se nejedná o sólovou dráhu, ale společné myšlení a zájem. Velmi si vážím lidí, kteří dokonale ovládají své řemeslo a mají pro něj cit. Pak jde práce sama.“

Vernisáž výstavy Lukáše Jabůrka "MEZI UMĚNÍM A ŘEMESLEM"