Jazyková verze

Angličtina
30.9.2013

Stanislav Libenský Award 2013 | Zvláštní cena sklárny Moser pro švédskou výtvarnici

Dne 19. září 2013 se konalo slavnostní vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže „Stanislav Libenský Award 2013”, kam se přihlásilo 71 prací z 35 sklářských škol z dvaceti zemí světa. Galavečer, kterého se účastnil například i ředitel prestižní sklářské školy v Pilchucku v USA, se konal v Míčovně Pražského hradu a samotná výstava a vernisáž v letohrádku královny Anny na Pražském hradě. Společnost Moser tuto soutěž zaštítila a podílela se na výběru ocenění.

Zvláštní cenu sklárny Moser za jedinečný design a kvalitní řemeslné provedení díla získala Kristina Levén ze Švédska za kolekci Stíny skla, která je založená na proměňující se struktuře skla promítané na stěnu symbolizující ztvárnění a poodhalení „duše skla”. Za sklárnu Moser cenu předával Lukáš Jabůrek, umělecký ředitel sklárny Moser. Studentka získala týdenní stáž ve Studiu Moser spojenou s realizací jejího díla.

Výstava Stanislav Libenský Award 2013, která je k vidění v Královském letohrádku na Pražském hradě až do 1. prosince 2013, představuje kromě vítězných návrhů i inspirativní kolekci tvorby nejmladší generace sklářských výtvarníků. Návštěvníci mají možnost porovnat různé přístupy a způsoby práce užívané v různých koutech světa. Ústředním motivem nového sklářského řemesla již není jenom funkčnost, ale i svoboda tvorby. Vystavené exponáty jsou tak uměleckými díly i výpovědí o současném životním stylu.

Mezinárodní soutěž Stanislav Libenský Award je poctou největšímu českému sklářskému výtvarníkovi a zároveň jedinečnou celosvětovou přehlídkou mladé nastupující generace sklářů.

Cena Stanislava Libenského 2013