Jazyková verze

Angličtina
15.12.2016

Setkání mistrů

Ve výstavních prostorách klenotu secesní architektury Prahy - Obecního domu - právě probíhá jubilejní výstava z díla předního českého grafika a malíře Jiřího Anderleho. Na tomto místě se 23. listopadu 2016 setkali dva mistři - rytecký mistr sklárny Moser pan Milan Holubek a pan Jiří Anderle.

Výstava mapující padesát let tvůrčího života autora představuje jeho nejzásadnější díla, díky kterým se nesmazatelně zapsal do vývoje evropské grafiky a získal řadu světových ocenění. Mezi těmito díly je rovněž rytina „Dívka v čase", kterou na přání Jiřího Anderleho podle jeho návrhu vytvořil rytec Milan Holubek. Pan Jiří Anderle pozval pana Milana Holubka, aby mu poděkoval, že jeho návrh tak mistrovsky převedl do živoucí podoby v křišťálu.

„Když jsem tu rytinu poprvé uviděl, říkal jsem si, že se snad půjdu oběsit, něco tak krásného jsem nečekal a nikdy bych to nesvedl, malovat ve skle nedokážu!", se svým humorem řekl pan Anderle. „Obdivuji ty detaily, každá ta čárečka má své místo, výraz obličejů.“ „Ale to nic není, to my rytci máme právě rádi", poznamenal skromně pan Milan Holubek. „Tvorba je nepodplatitelná, ve své podstatě nevysvětlitelná, tajemná. Kdybych se uměl vyjádřit slovy, nemusel bych malovat. A co je důležité - to je řemeslo", řekl dále pan Anderle.

V rámci komentované prohlídky výstavy Jiří Anderle představil některé své výtvarné techniky, mezi nimi i tu královskou - měditisk. „Například na této grafice jsem pracoval asi 2 roky, titěrná práce, technika z doby Rembrandta nebo Durera, s tím už se dnes nikdo nedělá.“ Ale přeci. Právě tuto královskou techniku Jiří Anderle přirovnal k rytině Milana Holubka.

Výstava děl Jiřího Anderleho je otevřena do 15. ledna 2017.

Foto: Jiří Anderle (vlevo) a Milan Holubek