Jazyková verze

Angličtina
9.10.2015

Rozkvetlý křišťálový keř s ptáčky a ptačí budkou potěšily návštěvníky na sklářském sympoziu

XII. Mezinárodní sklářské sympozium v Novém Boru, jehož se zúčastnil jako aktivní výtvarník i umělecký ředitel sklárny Moser Lukáš Jabůrek, se konalo ve dnech 1. – 4. října 2015. Letošní program sympozia byl propojen s Mezinárodním hudebním festivalem Lípa Musica, Českým varhanním festivalem a oslavou 50. narozenin televizního Večerníčka. V rámci sympozia proběhl také oblíbený Den otevřených dveří tvůrčích skláren, jehož účastníky jsou kromě laické a odborné veřejnosti také rodiny s dětmi.

Lukáš Jabůrek vytvořil dva křišťálové broušené a lepené objekty pod názvem „Ptákoviny“, jarní rozkvetlý keř s více než třiceti hutně tvarovanými ptáčky a budku z bílého podjímaného opálu v kombinaci se dřevem s ukrytým křišťálovým ptáčkem. Sám autor o díle říká, že hlavním záměrem bylo nejen potěšit malé návštěvníky sympozia, ale vytvořit čisté veselé objekty s trochou nadsázky, které přinesou divákům radost a pozitivní náladu.

International Glass Symposium (IGS) a Nový Bor tvoří nerozlučnou dvojici již dlouhých třicet tři let. Za tuto dobu přivítal ve svých provozech umělce a designéry z celého světa, aby za asistence novoborských sklářů zrealizovali své návrhy a výtvarné myšlenky. V tříletých intervalech se pak International Glass Symposium konalo nepřetržitě a v průběhu uplynulých třiatřiceti let se na těchto sympoziích vystřídalo více než pět set umělců.

Lukáš Jabůrek na IGS Nový Bor