Jazyková verze

Angličtina
21.3.2018

Moser podporuje mladé skláře z Čech i ciziny

Do mezinárodní soutěže pro mladé skláře Junior Glass Ways se letos zapojila i naše sklárna, která jako partner soutěže nabídne vítězům příležitost vyzkoušet si ruční výrobu pod vedením sklářských mistrů. Soutěž Junior Glass Ways je určena studentům všech typů a úrovní umělecko-průmyslových škol zaměřených na výtvarné zpracování a design skla.

„Naším cílem je navázat na tradici sklářství v prostředí, kde je sklářské umění a řemeslo doma, a ukázat v mezinárodním kontextu vysokou úroveň sklářské tvorby nejmladší generace – sílu výtvarného pojetí a skvělé řemeslo,“ vysvětlil Jaroslav Polanecký, ředitel soutěže Junior Glass Ways. V odborné porotě zasedli zkušení odborníci, kteří se aktivně angažují v oblasti umění. Jejím předsedou byl Petr Nový z Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a mezi porotci nechyběl náš umělecký ředitel a zakladatel tradiční soutěže pro mladé sklářské designéry Cena Ludwiga Mosera Lukáš Jabůrek.

Devátý ročník soutěže se konal ve dvou věkových kategoriích. V mladší kategorii svá díla poměřili studenti středních odborných škol. Starší kategorie byla určena studentům vyšších odborných a vysokých škol. V každé kategorii byly uděleny tři ceny. Dále byly vyhlášeny dvě zvláštní ceny za řemeslnou kvalitu a dvě speciální ceny. Naše sklárna připravila ocenění pro vítěze zvláštní ceny za řemeslnou kvalitu Františka Jungvirta, studenta UMPRUM Praha a jako partner soutěže nabídla vítězům obou hlavních kategorií týdenní stáž v karlovarské sklárně pod vedením nejlepších mistrů sklářského řemesla.

„Mladí výtvarníci získají v Moseru nenahraditelné zkušenosti spojené se vzorováním na huti a s konzultacemi se sklářskými mistry, kteří je nechají nahlédnout do celého procesu tradiční ruční výroby,“ popsal průběh stáže Jabůrek.

Vítězná díla budou do 2. dubna k vidění v rámci výstavy v Centru sklářského umění Huť František v Sázavě.

Vítězové soutěže

Kategorie mladší

1. Greta Ammassari, SUPŠS Valašské Meziříčí, Kresba (foto 1)
2. Daniel Bača, SŠ a VO Š Nový Bor, The Petrol Head
3. Jakub Kadeřábek, SŠ a VO Š Nový Bor, Třináct úplňků

Kategorie starší

1. Petra Molnárová, VŠVU Bratislava, Transformation (foto 2)
2. Nikola Kovalíková, UTB Zlín, Symbióza
3. Maria Bednarczyk, ASP Wroclaw, Interference in multiplication

Speciální ceny

František Jungvirt, UMPRUM Praha, Fleur Noire, Fleur Blanche (foto 3)
Pavol Barkóci, VŠVU Bratislava, Refraction
Liene Kneta, LMA Riga, Sun Sign
Tomáš Krejčí, UTB Zlín, Nafukovačka

Vítězové soutěže