Jazyková verze

Angličtina
7.5.2013

Křišťálový kontrabas pro významného choreografa a tanečníka Jiřího Kyliána

Český choreograf a tanečník Jiří Kylián, který je v současnosti považován za jednu z největších osobností světového baletu, převzal v úterý 30. dubna 2013 z rukou primátora hlavního města Prahy pana Bohuslava Svobody Cenu Antonína Dvořáka. Křišťálová cena ve vzácné barvě topasu představuje kubistické ztvárnění kontrabasu. Podle návrhu akademického architekta Jiřího Pelcla ji vyrobili a do soutěže věnovali skláři společnosti Moser.

Jiří Kylián, ač sám nehudebník, byl oceněn hudebními odborníky a autoritami za celoživotní přínos v oblasti propagace a popularizace české klasické hudby doma i v zahraničí. Je tomu zejména pro jeho schopnost klasickou hudbu a její rytmus geniálně vnímat a jedinečným způsobem ji interpretovat v tanečním projevu.

Slavnostního předávání ceny se rovněž účastnila maminka oceněného, bývalá vynikající baletka Markéta Kyliánová, která nedávno oslavila své 101. narozeniny. Pan primátor Bohuslav Svoboda ve svém projevu ocenil, že pan Kylián osobně převzal ocenění v Praze, přestože měl být přítomen na ceremoniálu předání královské koruny nizozemské královny Beatrix svému synovi. Dále vyzdvihl světový přínos pana Kyliána jako jednoho z mnoha Čechů, kteří byli a jsou za hranicemi slavnější než doma.

Křišťálová cena Antonína Dvořáka 2013