Jazyková verze

Angličtina
14.5.2013

Křišťálový glóbus Moser získá Oliver Stone

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, pro který sklárna Moser vyrábí hlavní festivalovou cenu již více než deset let, ocení letos Křišťálovým glóbem za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii amerického scénáristu, režiséra a producenta, trojnásobného držitele Oscara OLIVERA STONEA. Americký režisér tak rozšíří řady držitelů prestižního ocenění, mezi nimiž zmiňme například Susan Sarandon, Juda Lawa, Judi Dench, Johna Malkoviche, Antonia Banderase, Roberta Redforda a další.

Výroba glóbů je složitým procesem sestávajícím z desítek operací, na jejichž konci se v rukou filmových tvůrců ocitne bronzová socha dívky zvedající křišťálovou kouli. I když se zhotovení glóbu zdá v porovnání s jinými produkty sklárny lehčí, opak je pravdou. Výroba křišťálové koule začíná v huti. Roztavené sklo o teplotě tisíc stupňů Celsia se zformuje na průměr 11,5 centimetru. Skleněné koule putují po vychlazení do dílny, kde se provádí zabroušení tvaru a vyleštění glóbu. Dále se upraví tak, aby pasovaly do kovové sochy. Nakonec se koule k soše přilepí na třech místech. Velká festivalová cena po dokončení měří 42 centimetrů a váží 5 kilogramů.

48. ročník MFF Karlovy Vary, na který vás srdečně zveme, se letos koná od 28. června do 6. července 2013. Vyrábí se 19 velkých glóbů, z čehož devět je zlatých a deset stříbrných. Kopii hlavní festivalové ceny je možné si prohlédnout ve sklářském muzeu v areálu sklárny Moser v Karlových Varech - Dvorech. Více o festivalových cenách na tomto odkazu

Křišťálový glóbus pro MFF 2013