Jazyková verze

Angličtina
13.11.2013

Křišťálové národní dědictví Ázerbájdžánu

Ve spolupráci se společností Italdizain připravila manufaktura Moser kolekci tradičních uměleckých národních motivů ázerbájdžánského folklóru. Exkluzivní ryté motivy představují tvz. „Dzheiran“ neboli druh gazely symbolizující krásu a půvab. Když chtěli umělci středověku a dřívějších dob oslavit ženskou krásu, eleganci a šarm, přirovnali ji k „Dzheiranu“. Věrně ztvárněné motivy gazel zdobí křišťálové sklenice z kolekce Royal, jež nesou v ázerbájdžštině název „Armudu“. Jde o speciální druh šálku a podšálku na čaj připomínající tvar kytary. Kromě rytého motivu zdobí šálky ještě ozdobný ruční brus ve spodní a horní části.

Kolekce také zahrnuje ryté a 24 karátovým zlatem zlacené motivy národních hudebních nástrojů, mezi něž patří například loutna, housle či buben. Mezi další národní symboly uchované navždy v křišťále Moser patří takzvaná „Buta“, která připomíná svým tvarem slzu, ale symbolizuje božský oheň, který byl ve starodávných časech uctíván. „Islimi“, další symbol národní kultury Ázerbájdžánu, představuje propletený svlačec jako znak života a nepřetržitého růstu.

Exkluzivně byla kolekce představena v prodejní galerii Ambiance, 28 May Street v Baku, během druhého listopadového víkendu. Rytecké umění předváděl mistr rytec sklárny Moser Milan Holubek. Kolekce se setkala s velkým úspěchem.

Slavnostní představení kolekce "Křišťálové národní dědictví Ázerbájdžánu"