Jazyková verze

Angličtina
27.3.2012

JAPONSKÉ DĚTI Z OBLASTÍ POSTIŽENÝCH TSUNAMI NA NÁVŠTĚVĚ VE SKLÁRNĚ MOSER

Sklárna Moser se dne 26. března 2012 stala jedním z míst, které 26 japonským dětem z oblastí postižených tsunami pomohly zapomenout na obtíže, se kterými se musejí v běžném životě potýkat. Zážitky dětí z týdenního pobytu v České republice jsou znásobené tím, že je to jejich vůbec první cesta do zahraničí.

Ptali jsme se dětí, jak hodnotí svou cestu: „Je to pro nás neuvěřitelný zážitek. Úplně jiná kultura, jiné zvyklosti. Ve sklárně jsme nikdy předtím nebyly, ani v Japonsku. Moc se nám tu líbí. Mohli jsme si dokonce vyfouknout skleněnou kouli. Budeme mít na co vzpomínat.“

Jsme velmi rádi, že jsme mohli dětem alespoň na chvíli zpříjemnit jejich život a na památku jsme jim darovali drobné křišťálové dárky.

Více informací o pobytu dětí v České republice:

11. března si lidé v Japonsku i v zahraničí připomněli roční výročí největší katastrofy v poválečných dějinách Japonska. Po celém světě – ČR nevyjímaje – se konala modlitební shromáždění, koncerty a další vzpomínkové akce.

Česko-japonská společnost společně se svými partnery připravila pro skupinu dětí z nejhůře postižených oblastí týdenní pobyt (týden byla maximální délka, na jakou byla japonská strana ochotna školáky uvolnit), jehož cílem není jen psychická relaxace a navázání nových kontaktů, ale zejména získání pozitivní motivace, které je nejen pro obnovu, ale i pro samotné přežití v postižených oblastech nezbytně zapotřebí.

Během své týdenní návštěvy navštívily děti památky Prahy, ZOO a Národní technické muzeum, změřily síly při plnění vybraných disciplín Odznaku všestrannosti olympijských vítězů pod dohledem olympioniků a navštívily Karlovy Vary a Plzeň.

Cílem česko-japonské společnosti bylo také předvést, jak jsme si v ČR i navzdory těm či oněm nepříznivým historickým podmínkám uchovali cenné kulturní i hospodářské dědictví, představit osobnosti, které – třeba jako legendární sportovci Věra Čáslavská nebo Roman Šebrle – dokázali, byť každý v jiném směru, zatnout zuby a vydržet. Dále pak dát dětem pocítit, jak hluboké jsou vazby mezi ČR a Japonskem, i hrdost při pohledu na úspěšné japonské investice v ČR.

Fotogalerie | Japonské děti ve sklárně Moser