Jazyková verze

Angličtina
30.10.2013

Jak se fouká do saxofonu a jak do sklářské píšťaly, prozradil Felix Slováček

Felix Slováček představuje na české hudební scéně již celá léta špičku mezi hráči na klarinet a saxofon. Do jeho stálého repertoáru patří díla jak z oblasti klasické hudby, tak i jazzu a popu. U příležitosti svých 70. narozenin uspořádal v květnu 2013 ve velkém sále Lucerny velkolepý koncert, na kterém vystoupilo pětadvacet slavných umělců. Tento téměř čtyřhodinový maraton v rychlém spádu zvládal oslavenec pan Felix Slováček s neuvěřitelnou lehkostí a šarmem, ale hlavně předvedl fantastický výkon při svých saxofonových vystoupeních sólových nebo za doprovodu svého syna, výborného klarinetisty a saxofonisty Felixe Slováčka Jr.

Sklárna Moser byla partnerem koncertu a právě při tomto večeru vznikla myšlenka, pozvat oba Slováčkovi, otce i syna, na sklářskou huť a porovnat, jak se „fouká do saxofonu a jak do píšťaly“. Pánové se nenechali vůbec přemlouvat a tak 22. října 2013 si oba vyzkoušeli foukání do sklářské píšťaly pod vedením zkušeného mistra sklárny Moser, pana Milana Mana. Upřímně musíme přiznat, že na začátečníky jim práce skláře šla skutečně dobře! Jejich muzikantská zkušenost, cit pro práci s tlakem vzduchu i pro přesnou práci prstů, byl poznat na první pohled.

Jak jsme se s panem Slováčkem shodli, ať je to ovládání hudebního nástroje nebo sklářské píšťaly, „musí se to prostě umět“ a takové umění nepřijde samo, ale znamená každodenní dřinu. Slovy Ignace Jana Paderewskeho, slavného polského hudebního skladatele a klavíristy: „Pokud člověk chce provozovat hudbu sobě pro radost, pak tedy ať hraje. Pokud ovšem chce předávat radost i druhým, nikdy nesmí přestat pracovat". A tak je to i s prací na sklářské huti, kde šikovné ruce mistrů vytvářejí díla přinášející radost celým generacím obdivovatelů krásy křišťálu Moser.

Na závěr zmiňme, že týden po natáčení ve sklárně Moser, tedy 28. října 2013, byl Felix Slováček oceněn z rukou prezidenta České republiky Miloše Zemana medailí Za zásluhy o stát v oblasti umění.

Návštěva Slováčkových, Felixe Sr. a Jr.