Jazyková verze

Angličtina

Jelínek Vladimír

Jelínek Vladimír

*1934, Česká republika

Malíř, grafik a sklářský výtvarník, který vytvořil řadu kvalitních děl a nápojových souborů pro sklárnu Moser. Zabývá se hutním tvarováním skla, kombinacemi a inovací hutních technik, které následně ozdobí promyšleným brusem, či rytinou.

Sklo je definitivní. Do obrazu se ještě může svobodně sahat. Do skla ne. Teď jsem po patnácti letech přemaloval jeden obraz s kalužemi. Ke zděšení své ženy. Jsem rád, že jsem mohl dělat obojí – ve sklárně a ve svém ateliéru.

Akademický malíř a sklářský výtvarník Vladimír Jelínek je nejen významným představitelem české užité a volné sklářské tvorby, ale výrazně se uplatňuje i jako malíř, grafik a fotograf.

Láska k malování Vladimíra Jelínka přivedla z gymnázia na Odbornou sklářskou školu v Kamenickém Šenově, kde se nejprve učil malování skla a poté přešel do rytecké dílny. Po ukončení školy pokračoval ve studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru skla a monumentální malby profesora Josefa Kaplického. Své první praktické zkušenosti sklářského designéra sbíral ještě za studentských let ve sklárně Škrdlovice (výrobky vytvořené podle jeho návrhu uspěly a staly se součástí kolekce Expo 57 v Bruselu) a ve sklárně v Dobroníně, kde vzoroval. Po absolutoriu pracoval ve sklárně Karolinka, přes třicet let byl designérem Ústavu bytové a oděvní kultury, věnoval se volné tvorbě, působil jako pedagog, spolupracoval se sklárnami Moser a Crystalex.

Vladimír Jelínek navrhoval užitkové i dekorativní sklo, vytvářel masivní vázy a další objekty, jemné lineární i figurální rytiny často s motivy ženských aktů, ryté plastiky přetvarované broušením, štípáním a hutními nálepy, pracoval s efekty probrušovaných čoček. Je autorem řady kompozic pro architekturu, věnuje se krajinomalbě a grafice.

Jeho sklářská tvorba je zastoupena v předních světových muzeích a galeriích (Paříž, New York, Vídeň, Tokio a další) a byla oceněna mnoha domácími i zahraničními cenami. Sám si dodnes nejvíce považuje dvou ocenění - 1. ceny z Mezinárodní designérské soutěže na nový tvar strojně vyráběné nápojové sklenice vypsané v roce 1969 Institutem pro nové technické formy v západním Německu, ve které soutěžilo 5 000 návrhů a dále Bavorské státní ceny se zlatou medailí za vázu z hutního skla vzorovanou pro sklárnu Moser, kterou získal v roce 1970 na Mezinárodním veletrhu uměleckých řemesel v Mnichově.