Jazyková verze

Angličtina

Detailní historie sklárny a křišťálu Moser v datech

1857

Počátek historie sklárny Moser. Rytec skla Ludwig Moser (1833-1916) zakládá v Karlových Varech ryteckou dílnu a obchod se sklem.

1873

Úspěšná účast na Světové výstavě ve Vídni. Vystavené sklo, především ryté,  oceněno Medailí za zásluhy.

Ludwig Moser jmenován dvorním dodavatelem císaře Františka Josefa I. Firma má obchodní zastoupení v New Yorku, Londýně, Paříži a Petrohradu.

1879

Bronzová medaile na Světové výstavě v Paříži.

1889

Bronzová medaile ze Světové výstavy v Paříži.

1892

Výstavba vlastní sklářské hutě ve Dvorech u Karlových Varů.

1893

Firma zapsána jako Glasfabrik Ludwig Moser & Söhne, Dvory u Karlových Varů.

1893

Účast na Světové výstavě v Chicagu, bronzová medaile.

1900

Stříbrná medaile na Světové výstavě v Paříži. Vystavováno křišťálové a barevné broušené sklo s florální rytinou, jako specialita představena „Karlsbader Sezession” – vázy s dekorem z barevných nálepů.

1901

Udělen titul dvorního dodavatele perského šáha.

1908

Udělen titul dvorního dodavatele anglického krále Eduarda VII.

1909-1910

Počátek výroby barevného broušeného skla a skla zdobeného leptaným a zlaceným dekorem „oroplastikou” Moser.

1916

Umírá zakladatel firmy Ludwig Moser (27. 9. 1916), technickým a uměleckým ředitelem se stává jeho syn Leo Moser.

1922

Zakoupena sklárna Meyr´s Neffe v Adolfově u Vimperka.

Název firmy zní „Karlovarské továrny na křišťálové sklo, akciová společnost Ludwig Moser a synové a Meyera synovec”.

Sklárna největším výrobcem luxusního nápojového a dekorativního křišťálového skla v Československu. Vlastní prodejní galerie v Karlových Varech, Mariánských Lázních, Františkových Lázních a od r. 1925 v Praze.

Zastoupení v Berlíně, Paříži, Miláně, Vídni, Curychu, Madridu, Stockholmu, New Yorku, Buenos Aires.

1923

Nápojový soubor s názvem Papež v počtu 214 kusů předán ve Vatikánu papeži Piu XI.

1925

Na Mezinárodní výstavě dekorativního umění v Paříži sklárna oceněna zlatou medailí. Vystaveny nápojové kolekce podle návrhů architekta Rudolfa Welse, broušené barevné vázy podle návrhů Lotte Moserové a studentů Uměleckoprůmyslové školy v Praze.

1929

Počátek výroby skla barveného vzácnými zeminami. Na veletrhu v Lipsku představeno barevné sklo  - Alexandrit a Heliolit.

1932

1934

Hospodářské potíže, prodej sklárny Meyr´s Neffe, Leo Moser vystupuje z podniku. Na Jarním veletrhu v Lipsku představeno sklo Eldor.

Prodej sklárny České Unionbance. Odchod potomků rodiny Moserů ze sklárny.

1935 Účast na Světové výstavě v Bruselu - ocenění Grand Prix. V produkci převládá funkcionalisticky tvarované broušené sklo.

1939

Sklárna zestátněna německým státem.

1941

Firemní jméno zní „Staatliche Glasmanufaktur Karlsbad Aktiengesellschaft”. Administrativně začleněna pod „Staatliche Porzellanmanufaktur” v Berlíně.

1945

Sklárna zestátněna Československou republikou. Dostává jméno „Státní průmysl skla, dříve Ludwig Moser a synové, Dvory u Karlových Varů”.

1947

Nápojová souprava Splendid věnována jako svatební dar anglické princezně Alžbětě.

1957

Účast na XI. Trienále v Miláně.

Vznik Klubu obřích číší.

1958

Sklo Moser součástí československé expozice na světové výstavě EXPO 1958 v Bruselu. Za vystavenou kolekci sklárna získává Grand Prix.

1959

Účast na mezinárodní výstavě současného skla v Corningu, USA.

1967

Účast na Světové výstavě v Montrealu.

1991

Založena akciová společnost Moser.

1992

Sympózium rytého skla s mezinárodní účastí.

1993

Moser ruší organizaci svého exportu přes společnost Skloexport, obnovuje přímé kontakty se zahraničními zákazníky.

1996

Otevřena reprezentativní prodejna v Karlových Varech, dřevěná kolonáda, Tržiště 7.

1997

Sklárna Moser slaví 140. výročí od svého založení. Pořádána putovní výstava o minulosti i současnosti sklárny: v Galerii umění v Karlových Varech, v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, v muzeu v Liberci a v Umělecko-průmyslovém muzeu v Brně.

Sympózium broušeného křišťálového skla s mezinárodní účastí (K. Bečvář, D. Eltner, I. Houserová, F. Janák, S. Kostka, J. Mareš, U. Merker, L. Sabattini, J. Šuhájek, F. Vízner, aj.)

1998

Výstava v Muzeu skla v Passau, Německo.

1999

III. sklářské sympozium, nesoucí podtitul „Moser a nový design pro XXI. století“ (K. Doušová, K. Kopřivová, K. Krauzová, R. Krédl, O. Lípa, J. Mareš, A. Polanská, J. Prokeš, J. Šuhájek, J. Voldřichová).

Moser se stává exkluzivním dodavatelem křišťálového skla pro česká velvyslanectví ve světě.

2000

Výstava v Museo del Vidrio de la Real Fábrica de Cristales La Granja, Španělsko.

2001

Na trh je uvedena nová kolekce nápojového skla ”Milenium”.

2002

Firma Moser slaví 145. výročí od svého založení. Váza “Peace” Jiřího Šuhájka je představena v limitované sérii 145 kusů.

2003

1. účast firmy na mezinárodním veletrhu Maison&Objet v Paříži.

2004

Uvedení kolekce unikátních reliéfních tříbarevných váz.

2005

Představení kolekce uměleckých váz Andělé a Křídla, design: Šuhájek Jiří. Představení kolekce bižuterie Moser.

2007

Moser slaví 150. výročí od svého založení a představuje unikátní kolekce historických replik a design od nejlepších výtvarníků, např. Roubíček René, Mareš Jan, Ingrid Račková, David Suchopárek aj. Vznikla kolekce unikátních rytin v limitované sérii 10 ks. Na této kolekci pracovali nejlepší moserovští rytci.

2008

Otevření nového muzea Moser v areálu sklárny Moser.

Otevření nové prodejní galerie Moser na Staroměstském náměstí v Praze.

Představení nové kolekce Reného Roubíčka (vázy, mísy a plastiky s nálepy), replika úspěšné bruselské mísy z výstavy Expo Brusel 1958, jedinečný svícen Koré od Karla Bečváře v kombinaci bronzu a křišťálu, unikátní 83 cm vysoká váza Sonata z dílny studia IRDS a řada dalších designových kousků.

2009

Představení druhé kolekce úspěšných váz Čtyři roční období II od Jiřího Šuhájka, moderní kolekce Ronyho Plesla Kubismus či efektně broušené vázy a mísy z rukou talentovaného výtvarníka Lukáše Jabůrka.

2010

Kolekce Fresh From Moser pro moderní stolování. Hladké nápojové soubory Oeno a Dionys či působivý design hladkých či broušených váz od Patrika Illa či Lukáše Jabůrka a dalších.

2011

Nejúspěšnější broušený a zlacený nápojový soubor Splendid oslavil 100. výročí od svého vzniku. Vznikla nová kolekce doplňků Splendid. Patronkou Splendidu se stala paní Livia Klausová, manželka prezidenta ČR.

Na veletrzích v Paříži, Frankfurtu, New Yorku a Atlantě byla představena nová kolekce od renomovaných výtvarníků.

Sklárna Moser slavnostně otevřela nové sklářské muzeum v prodejní galerii Moser v Praze, Staroměstské náměstí.

Přijetí sklárny Moser do exkluzivního sdružení francouzských luxusních značek Comité Colbert.

2012

Sklárna Moser oslavila 155. výročí své existence a kolekce Paula slavila 110. výročí od svého vzniku. Její patronkou se stala paní Miroslava Němcová, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Nová kolekce a další křišťálová díla byla prezentována na prestižních veletrzích Maison et Objet v Paříži, Ambiente ve Frankfurtu, New York Tabletop Show či Atlanta Gift Mart.

Sklárna Moser slavnostně otevřela Uměleckou galerii Moser v prodejní galerii v Praze, Staroměstské náměstí. Umělecká galerie je místem setkávání umělců, výstav renomovaných designérů, prezentací, workshopů a dalších forem umělecké diskuse.

2013

Kolekce Maria Theresia oslavila 100. výročí od svého vzniku. Její patronkou se stala česká sopranistka Dana Burešová, sólistka Opery Národního divadla v Praze a držitelka Ceny Thálie za mimořádný jevištní výkon.

Na veletrzích v Paříži, Frankfurtu, New Yorku a Atlantě byla představena nová kolekce od úspěšných výtvarníků.

Lukáš Jabůrek, výtvarník a umělecký ředitel sklárny Moser, zvítězil v prestižní soutěži Czech Grand Design 2012 a získal Cenu veřejnosti za design váz Hruška a Kolorit.

Sklárna Moser v Karlových Varech vybudovala nové náměstí Ludwiga Mosera s křišťálovou fontánou, uměleckým rozcestníkem a sochami „Podzim" a „Zima" při vstupu do sklářské hutě.

2014

80. výročí svého vzniku oslavila kolekce Lady Hamilton a Bar. Patronkou nápojového souboru Lady Hamilton se stala modelka Taťána Kuchařová.

Nová kolekce křišťálového skla Moser zazářila na prestižních světových veletrzích Maison et Objet v Paříži, Ambiente ve Frankfurtu a Macef v Itálii.

Firemní magazín Fresh From Moser získal ocenění od CZECH TOP 100 za nejlepší firemní časopis roku 2014.

Sklárna Moser slavnostně otevřela zmodernizovanou prodejní galerii Moser a nově vybudované Návštěvnické centrum spolu s kavárnou "Café Moser" v Karlových Varech.

2015

Design Moser 2015 představen na prestižní přehlídce designu "Salone Internazionale del Mobile" v italském Miláně. Pro exponáty byla připravena osobitá instalace s názvem "Ostrovy pokladů". Nová kolekce také představena na přehlídce Maison et Objet v Paříži a Ambiente ve Frankfurtu.

Moser otevřel novou prodejní galerii v Šanghaji.

Značka Moser oceněna titulem Czech Superbrands v kategorii Consumer Superbrands.